SENEL GÖNEN
Köşe Yazarı
SENEL GÖNEN
 

NASİHATTAN ÖTE KORONA İYİ GELDİ HEPİMİZE

ggg Okurlarım yıllardır yazılarımda kültür üzerine yazdım ve yazmaya da devam ediyorum daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi örf adet gelenek görenek ve anenelerimizi unutmayalım ve yaşatalım ki insan yaşasın, belki bazılarımız kulak astı bazılarımız ise kulak arkası yaptı ama gelin görün ki bir ufak mikrop ne halden hale soktu bizleri Çoğumuz ne yapacağımızı şaşırdık Korona üzerine öyle mizahlar yapıldı ki sanki bir oyuncakmış ve oyun zamanı gibi geldi çoğumuza, ama iş öyle olmadı örf adet gelenek ve göreneklerimizi bile yaşatmaz uygulamaz etti korona. Düğünlerimiz bitti, eğlenceler son buldu, cenazeler yıkanmadan gömülür oldu. Bizler bu olaylara çoğumuz acıyla kederle bakarken, çoğu insanların vurdumduymazlığı hala devam etmekte, kurumlarda iş yaptırma sırası beklerken, alışverişlerde yakın temaslar devam ediyor, eğlenceleri gizli saklı yerlerde devam ettirmek için çaba sarfedenleri tv lerde izliyoruz. Ölen akraba eş dostları görmezden gelmek bunlardan bazılarıdır. Halbuki ne kadar ibret verici bir olay değil mi? düşünüp bir muhasebe yapmak lazım kendi ailemiz olan bireylerden başlayalım anne babadan uzaklaştık, çocuklar ve yaşlılar dışarı çıkamaz oldu, kalabalık akraba ziyaretleri bitti, uzak memleket ziyaretleri son buldu, bunlar geçici bir sınav olsun diye dua ediyoruz, keşke hiç gelmeseydi uğramasaydı bizim memleketimize ama bir de şunu unutmayalım çok azgınlık, sapkınlık ve aşırı rehavete kapılmıştık, neredeyse kendimizden geçmiştik fakiri görmezden gelip aç ve açıkta olanı düşünmez olduk, yani başımızdaki ülkelerden tutunda Afrika'daki, Filistin'deki, Arakan'daki ve Doğu Türkistan daki Irak Suriye Mısır'da yaşananlara sessiz kalmak bizleri ne hale getirdi hem Avrupa azgınlığı ve taşkınlığı kültürsüzlüğü ve maneviyattan uzaklığının cezasını çektiler. Biz Müslümanlar için de bir ihtar oldu diye düşünüyorum. Atalarımızın dediklerini beyinlerimize işleyelim ve hiç çıkarmayalım, çünkü onlar tecrübelerini ve bilgilerini bizlere aktarmışlardır. Kısacası korona insanlığa öyle bir ders vermiştir ki, sosyal, ekonomik, bireysel ve toplumsal olarak hepimiz etkilendik daha sonrası nasıl olur bilmiyoruz. Bu işi çözmenin yolu güvenlik güçleriyle, yaptırımlarla ve kanunlarla çözülmesine gerek kalmadan, gelin hep birlikte bu işin üstesinden gelelim bilinçli bireyler olarak işin ucundan hep birlikte tutalım bize bir şey olmaz mantığından kurtulup, başkalarının haklarını da yemeyelim. Maske Mesafe ve temizliğe önem verelim, bireysel kalmaya devam edelim ve hastalığı ülkemizden ve dünyadan gönderelim. Sağlıklı huzurlu ve mutlu yaşam dileklerimle kalın sağlıcakla.
Ekleme Tarihi: 29 Aralık 2020 - Salı

NASİHATTAN ÖTE KORONA İYİ GELDİ HEPİMİZE

Okurlarım yıllardır yazılarımda kültür üzerine yazdım ve yazmaya da devam ediyorum daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi örf adet gelenek görenek ve anenelerimizi unutmayalım ve yaşatalım ki insan yaşasın, belki bazılarımız kulak astı bazılarımız ise kulak arkası yaptı ama gelin görün ki bir ufak mikrop ne halden hale soktu bizleri Çoğumuz ne yapacağımızı şaşırdık Korona üzerine öyle mizahlar yapıldı ki sanki bir oyuncakmış ve oyun zamanı gibi geldi çoğumuza, ama iş öyle olmadı örf adet gelenek ve göreneklerimizi bile yaşatmaz uygulamaz etti korona. Düğünlerimiz bitti, eğlenceler son buldu, cenazeler yıkanmadan gömülür oldu. Bizler bu olaylara çoğumuz acıyla kederle bakarken, çoğu insanların vurdumduymazlığı hala devam etmekte, kurumlarda iş yaptırma sırası beklerken, alışverişlerde yakın temaslar devam ediyor, eğlenceleri gizli saklı yerlerde devam ettirmek için çaba sarfedenleri tv lerde izliyoruz. Ölen akraba eş dostları görmezden gelmek bunlardan bazılarıdır. Halbuki ne kadar ibret verici bir olay değil mi? düşünüp bir muhasebe yapmak lazım kendi ailemiz olan bireylerden başlayalım anne babadan uzaklaştık, çocuklar ve yaşlılar dışarı çıkamaz oldu, kalabalık akraba ziyaretleri bitti, uzak memleket ziyaretleri son buldu, bunlar geçici bir sınav olsun diye dua ediyoruz, keşke hiç gelmeseydi uğramasaydı bizim memleketimize ama bir de şunu unutmayalım çok azgınlık, sapkınlık ve aşırı rehavete kapılmıştık, neredeyse kendimizden geçmiştik fakiri görmezden gelip aç ve açıkta olanı düşünmez olduk, yani başımızdaki ülkelerden tutunda Afrika'daki, Filistin'deki, Arakan'daki ve Doğu Türkistan daki Irak Suriye Mısır'da yaşananlara sessiz kalmak bizleri ne hale getirdi hem Avrupa azgınlığı ve taşkınlığı kültürsüzlüğü ve maneviyattan uzaklığının cezasını çektiler. Biz Müslümanlar için de bir ihtar oldu diye düşünüyorum. Atalarımızın dediklerini beyinlerimize işleyelim ve hiç çıkarmayalım, çünkü onlar tecrübelerini ve bilgilerini bizlere aktarmışlardır. Kısacası korona insanlığa öyle bir ders vermiştir ki, sosyal, ekonomik, bireysel ve toplumsal olarak hepimiz etkilendik daha sonrası nasıl olur bilmiyoruz. Bu işi çözmenin yolu güvenlik güçleriyle, yaptırımlarla ve kanunlarla çözülmesine gerek kalmadan, gelin hep birlikte bu işin üstesinden gelelim bilinçli bireyler olarak işin ucundan hep birlikte tutalım bize bir şey olmaz mantığından kurtulup, başkalarının haklarını da yemeyelim. Maske Mesafe ve temizliğe önem verelim, bireysel kalmaya devam edelim ve hastalığı ülkemizden ve dünyadan gönderelim.

Sağlıklı huzurlu ve mutlu yaşam dileklerimle kalın sağlıcakla.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yeniufukgazetesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.