Yazı Detayı
18 Eylül 2019 - Çarşamba 10:37 Bu yazı 121 kez okundu
 
TÜRK KÜLTÜRÜNÜN ZENGİNLİĞİ
SENEL GÖNEN
 
 

TÜRK KÜLTÜRÜNÜN ZENGİNLİĞİ 

 

Kültür tam anlamıyla baktığımızda bir toplumun tarih yolculuğu içerisinde, kazandığı maddi ve manevi yaşam tarzıdır. Öte yandan, bu kazanımları bir sonraya iletmeye yarayan araçların bütünüdür. İnsanın sosyal çevresi ile bütünleşmesinin de en gerçek ve doğru yoludur. Kültür, estetik, adalet, ahlak, sanat ve benzeri kavramların kişiden topluma doğru gelişerek bütünleşen davranış ve düşünüş biçimlerinin tamamıdır. 
 
Adet, görenek, gelenek ve örf gibi kavramlarla insan yaşamını doğrudan etkiler. Birey ve yöre, ulusal kültürün tabanını oluşturur. Kültür statik de değildir, çevre ve zaman ile de değişim yaşar. İnsanoğlunun binlerce yıllık gelişim ve değişimini göz önüne aldığımızda, daha doğduğumuz gün belli bir kültür bütünlüğü ile çevreleniriz ve bir yaşam boyu da bizimle devam eder. 
 
Medeniyetin de gelişmesi yolunda en önemli etkenlerden biri olarak kabul edebiliriz. Bunun yanında, iyiyi, güzeli, çirkini, doğruyu tanımlamak için konulmuş olan standartlar da, kültür değerini tarif eder her toplumun kendine has bir kültürü vardır. Kültür tarihseldir ve insan tarihi kadar eskiye dayanır. Geçmişten günümüze süregelmektedir. İnsanlar kültürü hem oluşturmuşlar hem de ondan etkilenmişlerdir. Durağan değildir ve zaman içinde değişir. Her toplumda da bu değişimin hızı birbirinden farklıdır, diyebiliriz. 
 
Bu nedenle, tarihin derinliklerine gittiğimizde, toplumların dil, din, sanat, beğeni, günlük yaşam biçimleri olarak daha tarafsız bir kültürel özellik gösterdiklerini biliyoruz. Kendi tarihimize baktığımızda da, biz Türkler çok zengin bir kültüre sahibiz. Kültürümüz, yaklaşık M.Ö. 5000 yıllarına kadar geri gider ve ulusal kültürün şekillenmesinde, milletimizin hayat tarzını oluşturur. Daha yakın tarihimize göz attığımızda, 1800' lü yıllardan itibaren de, bu kültür medeniyet olarak, Doğu İslam medeniyeti ve Batı medeniyetinin sentezini yapabilmiş ender örneklerden birini oluşturduğunu görürüz. 
 
Köklü tarihimiz ve o tarihimizle kökleşen, şekillenen ve zenginleşen kültürümüz, aslında bize gelecek adına güç katmakta, ışık tutmakta ve yol göstermektedir. Kültürümüz bize bir kimlik kazandırmıştır. Tarihin derinliklerinden süzülüp günümüze ulaşmış maddi ve manevi tüm değerlerimiz, birbirimizi kolay anlamaya, ortak yeni değerler oluşturmaya ve huzur içinde bir bütün olarak yaşamaya götüren gerçek ögelerimizdir. 
 
Etnik grup çokluğumuzla, her birinin yaşam ve kültür farklılıkları ile de bir kültür zenginliğine sahibiz. Bütün bunları göz önüne aldığımızda, geçmiş kültürümüzü kaybetmeden günümüz kültürünü yaşamalıyız. Yaşamalıyız ki, geleceğin kültürünü sağlam temellere oturtabilelim. 
 
Fakat bizim de içinde bulunduğumuz dünyamız, bugün bambaşka bir tabloyu sergilemektedir. İster istemez ‘Kültür erozyonu’ denilen bir tanımlama ile karşı karşıyayız. Eskiye özlem olarak alınmamalı ama daha düne kadar, ailede başlayan, okulla devam eden ve toplumda son noktaya erişen eğitim sayesinde dürüstlük, çalışkanlık, doğruluk, sevgi, saygı, güven gibi insan erdemlerinin, günümüz yaşam ve düşünce standardından çok daha ileride olduğunu kimse inkar edemez sanıyorum. 
 
 
Büyük bir güç, kendi çizdiği modeli oldukça sinsi bir planlama ve programlama ile tüm dünyaya uygulatıyor. Tarih boyunca ulusal kültürlerini korumuş ve geliştirmiş toplumlar bu gidişle, bilerek ya da farkında olmadan, kendini "Küresel" olarak adlandıran egemen güçlerin yarattığı kültürün içinde yoğrulacaklar ve yok olup gideceklerdir. 
 
Bir diğer deyişle, popüler kültürün egemen olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Saygı, sevgi, aile bağlılığı, dürüstlük, alın teri, hakça kazanıp hakça harcama, iyilik, yalandan kaçınma, kul hakkı yememek gibi insani değerler unutulmaya başlandı ya da unutuldu. Geçmişten beslenmeyen, gelecek kaygısı taşımayan, bilgi ve birikim gerektirmeyen bir yaşam biçimi benimseniyor. Sonucunda da, hayat sıradanlaşıyor ve toplum derinliğini yitiriyor. 
 
Yine aynı gelişim sonucu, ruhsuz, duygusuz ve bencil insanların çoğaldığını görüyoruz. İnsani olan tüm değerler artık yalnızca para ile ölçülüyor. Günümüzde okumayan, gerektiği gibi çalışmayan, dini inançları zayıf ya da hiç kalmamış, öte aleme ve Allah sorgulamasına inanmayan insan istikametsiz, amaçsız, kalabalıklar içinde kendi yalnızlığıyla boğulur haldedir. 
 
Efsaneye göre, insanlar yıllar yıllar önce Allah'a ulaşmak için gökyüzüne uzanan bir kule yapmaya başlarlar. Bulutların da üzerine çıkan bu kule daha da yükseldikçe, insanların nasıl kibirlendiğini, nasıl kendilerini beğenmişliğini gören Allah, onlara fena halde kızar ve önce birbirlerini bir daha anlayamasınlar diye o güne kadar aynı konuşan dillerini karıştırır. İnsanlar birbirlerini anlayamaz olurlar. Sonra da "Babil Kulesi" olarak bildiğimiz kuleyi yıkar. 
 
Şu anda insanlık şuursuzca, bilinçsiz bir mantıkla ve bütün enerjisi ile son Babil Kulesi'ni inşa ediyor. Gelin, el ele verelim ve bu ikinci Babil Kulesi'nin yapımına son verelim. Nefsimizi frenleyememe içgüdüsüne yenik düşmeyelim. Bozulmamış geleneklerimize ve kültürümüze yeniden sahip çıkalım.Sağlıcakla kalın 
 
 
Etiketler: TÜRK, KÜLTÜRÜNÜN, ZENGİNLİĞİ, ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
ATATÜRK’ÜN MİLLİ KÜLTÜRE VERDİĞİ ÖNEM
BİRLİĞİMİZİN SİMGESİ KÜLTÜRÜMÜZÜN GÜZELLİĞİ
ESKİYE RAĞBET OLSAYDI NE VARSA ESKİLERDE VAR
ÜLKELER ARASINDAKİ ÖNEMİ
TÜRKİYE KÜLTÜRÜ MÜ? AVRUPA KÜLTÜRÜ MÜ?
AT BİNENİN KILIÇ KUŞANANIN
SANAT NEDEN ÖNEMLİDİR?
KÜLTÜRLÜ YÖNETİCİNİN ÖZELLİKLERİ
KÜLTÜRÜN TOPLUMDAKİ YERİ
KÜLTÜRÜMÜZÜ KORUYABİLİYOR MUYUZ ?
KÜLTÜR DOLU RAMAZAN
KÜLTÜR DOLU RAMAZAN
MİLLİ KÜLTÜRÜN ÖNEMİ
Düğünler mi kültürsüzleşti yoksa kültürsüz düğünler mi tercih ediyoruz ?
AĞIZDAN ÇIKAN SÖZÜN ESİRİ OLMAK
KÜLTÜR VE SANATIN AYNASI MÜZELERİMİZ VE ÖREN YERLERİ
SANATSIZ GENÇLİK
KÜLTÜREL VARLIKLARA SAHİP ÇIKMAK
MİLLİ KÜLTÜRÜN ÖNEMİ
KÜLTÜRÜ SADECE SEYREDİYORUZ
BİZ NE ZAMAN KÜLTÜRLÜ EĞİTİMİ YAKALAYCAĞIZ ?
EĞİTİMİN TOPLUMDAKİ YERİ
SANATIN EĞİTİMDEKİ YERİ
SANATIN TOPLUMDAKİ YERİ
KÜLTÜR VE SANATIN ÖNEMİ
İNSANOĞLU VE ÇEVRE BİLİNCİ
İNSANLIK ÖLDÜ MÜ? YAŞIYOR MU ?
HER İŞTE BİR HAYIR VARDIR
RAMAZAN, EĞLENCE AYI MI ? YOKSA İBADET AYI MI ?
KİBRİT GİBİYİZ
ÇANAKKALE NEDEN BİZİM İÇİN ÖNEMLİ?
HUZURUN RESM‹N‹ Ç‹ZEB‹LMEK
Yetenek doğuştan mıdır sonradan mı kazanılır?
GÖRMEK ‹STEY‹P GÖREMED‹KLER‹M‹Z
DUYGULARIMIZIN YAŞADIĞI ADA
SANATA AŞIK OLUNUR MU? DEMEYİN
DÜNYANIN EN TATLI VE EN TATSIZ ŞEYİ NEDİR?
“HER ŞEY GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL"
SEVMEK YÜREK İSTER, EMEK İSTER
BU DA GEÇER
GALATASARAY MEKTEB-İ SULTANİSİ
MUTLU OLMAK, YADA OLMAMAK KENDİ ELİMİZDE
ACELE KARAR VERME HASTALIĞI
DERTLER HEPİMİZİN
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Köşe Yazarları
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
46
0
3
7
13
23
2
Trabzonspor
45
0
3
6
13
22
3
Galatasaray
45
0
4
6
13
23
4
Sivasspor
45
0
4
6
13
23
5
Alanyaspor
39
0
6
6
11
23
6
Fenerbahçe
38
0
7
5
11
23
7
Beşiktaş
37
0
8
4
11
23
8
Göztepe
34
0
6
7
9
22
9
Gaziantep FK
31
0
8
7
8
23
10
Gençlerbirliği
27
0
10
6
7
23
11
Antalyaspor
25
0
10
7
6
23
12
Yeni Malatyaspor
24
0
10
6
6
22
13
Denizlispor
24
0
11
6
6
23
14
Çaykur Rizespor
24
0
12
3
7
22
15
Konyaspor
21
0
10
9
4
23
16
MKE Ankaragücü
20
0
11
8
4
23
17
Kasımpaşa
19
0
14
4
5
23
18
Kayserispor
16
0
13
7
3
23
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı