Yazı Detayı
12 Ocak 2020 - Pazar 22:54 Bu yazı 260 kez okundu
 
TARIMSAL VE HAYVANSAL ÜRETİMLER YETERSİZ!
Adnan Korkmaz
 
 

TARIMSAL VE HAYVANSAL ÜRETİMLER YETERSİZ!

 

Sevgili okurlarım;

Tarımsal ve hayvansal üretimler dünyada halkın besin ihtiyacını karşılayan, sanayi kuruluşlarına hammadde aktaran, kırsal nüfusu yerinde barındıran önemli bir sektör olduğu için desteklenir.

Her ülke böylesine önemli bir sektörün ayakta kalabilmesi için projeler geliştirilir, teşvik ve desteklerle üretimlerin artırılması için çaba gösterir. Yapılan teşvik ve desteklerlerin asıl amacı önce kendi insanını doyurmak için yapılır, sonrasında ise üretim fazlası yurt dışına ihraç edilerek döviz kazandırılır.

İnsanoğlunun sağlıklı ve güvenirli gıdalarla beslenmesi gerekir. Her ülke kendi insanını sağlıklı ve güvenirli gıdalarla doyurmak için ileriye dönük yatırımlar yapar, projeler geliştirir, kredi ve teşviklerle çiftçilerini desteklemektedir.

Dünyada durum böyleyken Türkiye tarımda uyguladığı yanlış politikalarla bu üretimlerden yeterince yararlanamamaktadır. Taş ocağı, maden ocağı, hidroelektrik santrali, termik santrali, erozyon gibi nedenlerle Anayasamızda güvence altına alınmış 1.2.3. sınıf verimli tarım topraklarımızı yıpratarak yok ediyoruz! Aynı yanlışları hayvancılıkta yapıyoruz. Her yıl hayvan sayılarımız azalmakta, mevcut hayvan varlığımızdan da istenilen düzeyde verim alamıyoruz!

***

İşte böylesine kaotik bir ortamda, böylesine önemli bir konunun bilinmeyen yönlerini tartışmaya açarak Türk kamuoyunu bilgilendirelim dedik. Umarım bu yazımız siz değerli okuyucularımın ilgisini çeker.

***

TARIMSAL VE HAYVANSAL ÜRETİMLERİMİZ NEDEN AZALDI?

*Türkiye tarımsal ve hayvansal üretimlerde uyguladığı yanlış politikalar yüzünden üretim miktarları hızla azalmıştır. Tarımsal ve hayvansal üretimlerimiz hızla artan nüfusun ihtiyacını karşılayamaz duruma gelmiştir!

Bu hazin durum:

* 1980’li yılların başında değişen ekonomi politikaları ve tarımdaki popülist uygulamalar 1990’lı yılların ilk yarısına kadar devam etmiştir. Geçen süreç içerisinde de yapısal sorunlara çözüm üretile

* 2000’li yılların başında kadar devam eden bu yanlış yaklaşımlar nedeniyle tarım sektörün durumu günümüzde daha karmaşık bir hale gelmiştir!

* Türk tarımının bugünkü duruma düşmesinde en önemli neden 1985 yılında sözde iyileştirme adıyla başlatılan reorganizasyon düzenlemesidir! Sözü edilen yıllarda bazı çıkar çevreleri bu acıklı tablonun oluşmasında etkili olmuştur!

Para kazanma hırsına çeşitli entrikalar çeviren çıkar çevreleri dönemin bakanlık bürokratlarına yaptıkları baskılarla tarımsal ve hayvansal üretimler ülkenin en sorunlu sektörler arasında gösterilmesi sağlanmış, hükümetlere yaptıkları baskılarla tarıma verilen teşvik ve desteklerin kendi sektörlerine kaydırılması istenmiştir!

***

* IMF, Dünya Bankası gibi finansal kuruluşlarla yapılan anlaşmalardan sonra Türk tarımı deyim yerindeyse hızla çöküşe geçmiştir!

* Devletin tarım piyasasına müdahale etmemesi sonunda son 20 yılda çiftçilerin ürettiği ürünlere yapılan zamlar düşük tutulmuş, aynı yıllarda tohum, mazot, gübre, ilaç vb. girdi fiyatlarına yapılan zamlar çok yüksek olmuştur!

***

* Et ve Balık Kurumu, Süt Endüstrisi Kurumu, Yem Sanayi Kurumu, Devlet Üretme Çiftlikleri gibi devasa kuruluşlarımız akıl almaz gerekçeler öne sürülerek zarar esiyor diye özelleştirilerek yok pahasına satılmış veya faaliyetleri durdurulmuş, sonrasında ise hepimizin gördüğü ve bildiği gibi tarımsal üretimlerimizde tehlike çanları çalmaya başlamıştır!

* Devletin tarım ve hayvancılığa ayırdığı finansman, çiftçilerin ihtiyacını karşılamadığı için açık borçlanarak kapatılmaktadır!

* Taban fiyatların belirlenmesince özel sektör etkili olunca işler daha karmaşık hale gelmiştir. Türk çiftçisi Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatif’inden aldığı borç paranı ödemesini düşünürken üretimlerini planlayamaz duruma gelmiştir! Günümüzde çiftçilerimizin pek çoğu icralıktır, mahkemeliktir!

* 2010 yılında Ziraat Bankası kanalıyla verilen sıfır faizli hayvancılık kredisinden yararlanıp da yatırım yapanlar ise verilen kredinin taksitlerini ödeyemedikleri için onlar da icralıktır! Mahkemeliktir!

* Türk çiftçisi yaşadığı bu kaotik ortamdan kurtulmak için verimli tarım arazilerini, et ve süt yönünden verimi yüksek hayvanlarını ucuz fiyatla satmaktadır!

***

TÜRKİYE BU ÇIKMAZDAN NASIL KURTULUR?

Bir ülke kendisinin üretemediği ürünleri yurt dışından ithal etmekle ekonomik olarak sıkıntıya düşmeyebilir. Ancak bir ülke kendi üretebileceği ürünleri dışarıdan almasını izleyeceği akılcı ve tutarlı politikalarla önlemesi mümkündür. Bunun için bitkisel ve hayvansal üretimlerin desteklemelerinde daha çok kaynak ayrılmalıdır.

*2006 yılında çıkarılan Kanunda öngörülen Gayri Safi Milli Hâsılanın (GSMH) % 1’lik payın yarısı kadarı verilmektedir. Kanunla çiftçilere verilmesi planlanan % 1’lik payın tamamının gerçek çiftçilere verilmelidir.

*Gelişmekte olan ülkeler sınıfında olan ülkemiz döviz kaybının önlenmesi bakımından tüm tarımsal ve hayvansal ürünlerini artırılması yönünden çaba göstermelidir. Türkiye’nin sahip olduğu doğal kaynaklar bu üretimlerin artırılmasını sağlayabilecek düzeydedir.

***

TARIMSAL ÜRETİMLERİN ARTIRLMASI İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

* Tarımsal desteklemelere daha çok kaynak ayrılmalıyız.

* Tarımsal üretimleri artırmak için yeni politikalar geliştirmeliyiz.

* Tarım sektörüne hizmet götüren meslekler arasında var olan sürtüşmelerin ortadan kalkması için anlaşılabilir bir dilde yasal düzenlemeler yapmalıyız.

*Ciddi, tutarlı ve bilimsel nitelikli bir Milli Tarım Politikasını oluşturmalıyız. ***

Türkiye birçok tarım ürünlerinde ithalatçı konumdan kurtularak, kendine yeterli hatta ithalatçı konuma geçebilir. Yukarıda, satır aralarında özetle belirtilen hususların gerçekleşmesi durumunda, bilinçli olarak karanlığa koşturulan tarım ve hayvancılığımız kurtulacaktır…

 
Etiketler: TARIMSAL, VE, HAYVANSAL, ÜRETİMLER, YETERSİZ!,
Yorumlar
Diğer Yazılar
KORONAVİRÜS’ÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
KORONAVİRÜS’ÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
YENİ KORONAVİRÜS (COVID - 19)
CHP 37. ANKARA İL KONGRESİNİN DÜŞÜNDÜKLERİ!
HAYVAN SAYILARI ARTIĞINA GÖRE ET FİYATLARI NEDEN DÜŞMÜYOR?
DÜNYA AİLE ÇİFTÇİLİĞİNİ TARTIŞIYOR
31 MART!
Ankara siyaseti -11-
31 Mart 2019’un düşündürdükleri
AMAÇ SEÇİM KAZANMAK MI?
CHP KEÇİÖREN’DEKİ İSTİFALAR KAFALARI KARIŞTIRIYOR!
İTTİFAKIN SONU BAŞKANLIK YOLU…
ANKARA SİYASETİNDE BİR DUAYEN:ADNAN KORKMAZ
3600 EK GÖSTERGENİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ!
ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
CUMHURİYET…
HAYVAN İTHALATININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
EROZYON TARIM TOPRAKLARINI BİTİRİYOR!
ŞARBON HASTALIĞI
ANKARA’NIN TAŞINA BAK… (1)
SEÇİM ANALİZİ
24 Haziran 2018 seçimlerine gidilirken…
ŞEKERİN TADI KAÇTI!
ŞEKER PANCARI ÇİFTÇİSİNE HAKSIZLIK...
CHP TÜZÜK KURULTAYINA GİDERKEN…
CHP’DE 36. OLAĞAN KURULTAY
FAKIBABA’NIN ÇALIMI
HAYVAN YETİŞTİRİCİSİNE VETERİNER HİZMETLERİ ÜCRETSİZ OLACAK MI?
ARHAVİ’DE TARIM VE YAŞAM ALANLARI YOK EDİMEYE DEVAM EDİLİYOR…
YERLİ ET ÜRETİMİNDEN VAZGEÇMİYORUZ
TEOG KAFALARI KARIŞTIRDI YİNE!
2017 YILINDA YİNE ÇİFTÇİ PERİŞAN EDİLDİ!
TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNMEZ!
TARIMSAL VE HAYVANSAL ÜRÜN İTHALATI YANLIŞTIR!
CERATTEPE’İN DÜŞÜNDÜRDÜKLER!
ZEYTİN ÜZERİNDE OYNANAN OYUN
ÇAYDA OYNANAN OYUN!
16 NİSAN 2017 REFERANDUM TARTIŞILMAYA AÇIK
1982 REFANDUMUNDAN AKILDA KALANLAR
İNEK Mİ SUÇLU?
TÜRK TARIMIN DÜNÜ VE GELECEĞİ
Ali Biberoğlu sağ olsaydı
Eğitimde yaşanan sorunlar
FEDAKÂRLIĞIN BÖYLESİ!
NEREYE KOŞUYORUZ?
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü ANLAMAK
CUMHURİYETİMİZİN 93. YILI
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Köşe Yazarları
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı