Yazı Detayı
14 Ekim 2019 - Pazartesi 13:08 Bu yazı 389 kez okundu
 
MOBİNG TANIMI
özlem alaçam
 
 

MOBİNG TANIMI

“İşyerinde psikolojik taciz”, “işyerinde psikolojik-terör”, “işyerinde psikolojik-şiddet”, “işyerinde duygusal taciz”, “işyerinde moral taciz”, “işyerinde manevi taciz”, “duygusal şiddet”, “işyerinde zorbalık”, “yıldırma” ve “işyerinde yıldırmaya yönelik psikolojik saldırı” sözcüklerini kullanmaktadır. Mobbing Davranış Türleri ,Mobbing genellikle kötü muamele ile aynı anlamda kullanılsa da kötü muamele her zaman ortaya çıkmamaktadır. Kötü muamelenin işyerinde mobbing olarak tanımlanabilmesi için sürekli ve en az altı ay boyunca devam etmesi gerekir.

Kötü muamelenin mobbing sayılabilmesi için; İşyerinde mobbing durumlarının yaşanması, mobbingin frekansının yüksek olması (sürekli tekrar etmesi),mağdurun mobbinge maruz kaldığını algılaması, mağdurun üzerinde mobbingin olumsuz etkiler bırakması,taraflar arasında güç dengesizliğinin bulunması,mağdurun kendisini savunamayacak durumda olması gerekir.Mobbingin örnekleri Kişinin İletişimine Yönelik Saldırılar, Sosyal İlişkilere Saldırılar İtibara Saldırılar ,Kişinin Yaşam Kalitesi ve Mesleki Durumuna Saldırılar gibi. Mobbingin Nedenleri ,Mobbing kapsamındaki olumsuz davranışların listesi çok geniştir. Mobbingin işyerlerinde ortaya çıkma nedenleri üzerine yapılan araştırmalar, yanlış personel seçimi ve işe alımı, dönemsel çalışan istihdamı, işyerindeki bazı mevkilerin elde edilebilmesi için yaşanan rekabet gibi nedenleri ortaya çıkarmıştır. Ancak sadece bu nedenlerin mobbinge yol açtığını söylemek mümkün değildir. Mobbingin Sonuçları, Mobbing mağdurun kişiliğinin yanında sağlığına, ailesi ve arkadaşları ile olan ilişkisine ya da bunların hepsine birden zarar verir. Mobbinge uğrayan mağdurların yaşayabileceği olası psikolojik rahatsızlıklar ve bazı sonuçlar aşağıda belirtilmiştir.Uyku düzensizliği,Gerginlik ve öfke,Konsantrasyon bozukluğu Kaygı ve depresyon,Panik ataklar,Kendini suçlama,Sosyal olarak geri çekilme,Sigara ve alkol kullanımı,Aşırı yemek yeme,Bireysel hatalar ve iş kazaları.

 

Mobbingin İşyerine İlişkin Sonuçlar Mobbingin, birey üzerinde olduğu kadar işyeri üzerinde de tahrip edici sonuçları vardır. Bunlar ekonomik zararlar olabileceği gibi sosyal zararlar da olabilir. Mobbingin işyerine ilişkin sonuçları aşağıdaki gibidir;Çalışanlarda verimliliğin düşmesi,Ekip içinde uyumun bozulması,İşten soğuma Devamsızlık İşten ayrılma İşyerine bağlılık ve motivasyonun azalması, İşyerine karşı güven, saygı ve sevgi azalması Emeklilik taleplerinin artması

Mobbingin Önlenmesine Yönelik Öneriler Bireysel Mücadele de yaşanılan sürecin işyerinde mobbing olduğu yönünde kanaate varılırsa kişi aşağıda belirtilen hususlara dikkat etmelidir; Kişi, öncelikle içinde bulunduğu durumu sağlıklı bir şekilde değerlendirmelidir.Özgüvenini geliştirmeli, gerekirse yardım alarak ve kendini ortamdan uzaklaştırmamalıdır. Kişi, öncelikle çatışmadan kaçınmalı ve sakin olmaya gayret etmelidir. Mobbing üst yönetim tarafından gerçekleştirilmiyorsa konuyu üst yönetime uygun bir dille iletmelidir.Mobbinge uğradığını kanıtlayacak yazışma, not, mesaj, e-posta vb. belgeleri saklamalıdır. Üyesi olduğu sendikadan destek talep etmelidir.İhtiyaç

duyduğunda tıbbi ve hukuki destek almalıdır.Mobbinge uğrayan çalışan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170 hattını arayarak işverenini şikâyet edebilir. İşyerinde mobbinge maruz kalan kişi sorunu işyerinde çözemediği takdirde konuyu yargıya taşımalıdır.

Kurumsal Mücadele İşyerleri, işyerinde mobbing unsurlarının ortaya çıkması halinde, konu hakkında bilgi sahibi olmalı ve kurumsal yapılarını bu tür uygulamalara karşı koruma altına almalıdır. Bu sayede marka değerleri ve itibarları zarara uğramamış olur.İşyerleri işyerinde psikolojik taciz politikaları geliştirmelidir.İşyerlerinde mobbing konusunda broşürler dağıtılmalı, çalışanlara yönelik eğitim ve bilgilendirme çalışmaları yapılmalıdır.İşyerlerinde mobbing şikâyetleri dikkate alınmalı ve adil çözüm yolları geliştirilmelidir. İşyerlerinde mobbingi önlemek için alınacak tedbirlerde, bu yöndeki iddiaların araştırılması ve soruşturulmasında “gizliliğin korunmasına” özel hassasiyet gösterilmelidir.

SAĞLIKLI MUTLU HUZURLU BİREYLER TOPLUMU OLUŞTURAN DEĞERLEDİR

 
Etiketler: MOBİNG, TANIMI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fatih Karagümrük
7
0
0
1
2
3
2
Alanyaspor
7
0
0
1
2
3
3
Galatasaray
7
0
0
1
2
3
4
Hatayspor
7
0
0
1
2
3
5
BB Erzurumspor
6
0
1
0
2
3
6
Göztepe
5
0
0
2
1
3
7
Fenerbahçe
5
0
0
2
1
3
8
Sivasspor
4
0
1
1
1
3
9
Beşiktaş
4
0
1
1
1
3
10
Trabzonspor
4
0
1
1
1
3
11
Antalyaspor
4
0
0
1
1
2
12
Konyaspor
4
0
0
1
1
2
13
Kasımpaşa
3
0
2
0
1
3
14
Kayserispor
3
0
2
0
1
3
15
Gaziantep FK
2
0
1
2
0
3
16
Yeni Malatyaspor
1
0
2
1
0
3
17
Denizlispor
1
0
1
1
0
2
18
Çaykur Rizespor
1
0
2
1
0
3
19
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
20
MKE Ankaragücü
1
0
1
1
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
3
0
0
3
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı