Yazı Detayı
01 Şubat 2020 - Cumartesi 22:14 Bu yazı 296 kez okundu
 
KUVVETLİ ADALET, ADALETLİ KUVVET
Metin ÇINAR
 
 

KUVVETLİ ADALET, ADALETLİ KUVVET

Pascal; “ Kuvvetsiz adalet aciz, adaletsiz kuvvet de zalimdir” diyor.

“Haklıya hakkını vermek, haksıza da haddini bildirmektir.” Ancak; kimin neyi hak ettiğini bilebilmek için de, sağlam bir temel olmalıdır. Bu bakımdandır ki; adli konulardaki fikirler ilim, etraflıca düşünme ve kıyaslama neticesidirler. Tarih boyunca tartışılmış ve her zamanda sancılı neticeleri olan adaletle oynamanın insanlığa hayır getirmediği görülmüştür. Adalete herkesin bir zaman gelir, işi düşer. Ki adaleti yapanların bile yaptığı adil kurallara veya adil olmayan kurallara başvurmak zorunda kalır. Yanlı oynayan adalet sistemi gün gelir bozanların da eline düştüğü bir sistem oluverir. Türk adalet sisteminin elli sene – otuz sene – on üç sene öncesindeki eksiklikleri ve yanlışlıkları ne ise bugün hala o yıllardan pek geri de de değildir. Belki o yıllardan daha da geri durumdadır.

Adalet hürmeti telkin, itimadı ilham etmeli; en büyük politika da adaleti hakim kılmak olmalıdır. Unutulmamalıdır ki; “Adalet Mülkün Temelidir” (El-Adl Esas’ül Mülk). Yine unutulmamalıdır ki; adalet çökünce, çökmeyecek yoktur. Silahı ve devletin imkanlarını elinde tutanın değil, hakkın ve adaletin gücü sağlanmalıdır. Yargı, güçlülerin delip geçtiği, zayıfların takıldığı bir örümcek ağı olmamalıdır. Mutlak bir idarenin başı olan Sultan Abdulaziz bile, 10 Mayıs 1868 tarihinde, Şurayı Devlet’i açış konuşmasında” Zulme ve haksızlığa uğramış kişilerin başvuracakları ve güvenecekleri tek yer adalet kapısıdır” diyor.

Adalet maddi bir olgu değil, manevi bir duygu; ile olguların değerlendirilmesidir. Bu itibarla adalet mefhumunun en önemli kaynaklarından biride dini inanışlar olmuştur. Bu bağlamda adalete riayet etmek İslamiyet’te de en büyük vecibelerdendir. Birçok ayette adaletle ilgili emirler vardır. “Muhakkak ki Allah(CC) adalet ve ihsanı emreder” (Nahl-90) ayeti de bu vecibeyi amirdir. Peygamberimiz(SA) “ Bir günlük adalet, altmış yıllık ibadetten faziletlidir” der.

Bu itibarla adalet, sadece mahkeme koridorlarında değil, ondan çok önce vicdanlarda ve gönüllerde aranılmalıdır.

Adaletin karşıtı zulm, haksızlık, hakka tecavüzdür. Hz. Ali;” Allahın (CC) kullarına zulmedenlere karşı, mazlumların davacısı bizzat Hazreti Allah’ın kendisidir” der.

Adalet mülkün temeli ise, adliye hizmetlerini yürütenlerde temel taşlarıdır. İddia makamında savcı, savunma makamında avukat, karar makamında hakim üçlüsüyle yardımcı personellerle birlik de bir bütündür. Mecelle’nin 1792. Maddesine göre “ Hakim ( yüksek ahlaklı, üstün zekalı ), fehim ( anlayışlı – kavrayışlı ), müstakim ( iffetli – namuslu ) ve emin ( emniyet olunabilen ), mekin ( vekar ve iktidar sahibi ), metin (dayanıklı – caymaz)” diye tarif etmektedir.

“Kuvvetli adalet, adaletli kuvvet” li TÜRKİYE’ye doğru.

 

 

SABRIN ZORLANMASI

İngiltere’ de büyük bir holdingin önünde bir kambur köşeye kurulmuş bir büfede döner satmaktadır. Holding in sahibi de her sabah ve akşam gelip geçer iken kambura, “günaydın kambur, iyi akşamlar kambur, nasılsın kambur, işler nasıl kambur? “diye seslenirmiş. Seneler sonra bir sabah “ günaydın kambur “ der, kambur döner bıçağını çekip iş adamını öldürür. Hiç bir avukat Kambur’un savunmasını yapmak istemez ve kabul etmez. Kambur’unda ağzını bıçak açmaz hapiste idam kararını bekler. Fransa’da olayı duyan bir avukat İngiltere’ye gelerek Kambur'un savunmasını üstlenir. Mahkeme heyeti toplanır, herkes ayağa kalkar söz savunmadadır. Fransız avukat ( şimdi hayal edin avukatı ellerini masaya yavaş yavaş vurarak ve tek tek kelimeleri seçerek) yargıca döner “saygı değer yüksek İngiliz mahkemelerinin yargıçları, size yüksek Fransız saygı değer mahkemelerinin yüksek yargıçlarının sevgi ve saygılarını getirdim. Hakime döner “ yüksek İngiliz mahkemelerinin saygı değer hakimleri size yüksek Fransız mahkemelerinin sevgi ve saygılarını getirdim. Savcıya döner “ yüksek İngiliz mahkemelerinin saygı değer savcıları size yüksek Fransız saygı değer mahkemelerinin savcılarının sevgi ve saygılarını getiriyorum “ jüriye döner ve Hakim sert bir şekilde masaya vurarak, “yeter be adam, savunmana geç “der, hiddetlenir. Avukat'da “ aman efendim ben size ne dedim? hakaret etmedim, küfür etmedim, siz neden hiddetlendiniz? Beni susturup bağırarak, iki saniye daha dayanıp beklemediniz ,sevgi ve saygı getirdiğim halde rencide ettiniz beni” der. “ Bakın müvekkilim senelerdir taşıdığı kamburu, iş adamı tarafından günün düzenli ve belirli saatlerinde hatırlatılarak ona daha da ağır bir yük haline getirilmiştir. Günaydın kambur, nasılsın kambur, iyi günler kambur senelerdir buna katlanmıştır. Siz şurada iki dakika sevgi selama katlanamadınız “der ve Kamburu beraat ettirir.

HESAP VEREN MAMAK

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, yönetimde geçirdiği on aylık sürenin hesabını verdi. Adaylık dönemindeki taahhütleri arasında şeffaf ve hesap verilebilir bir belediyecilikten bahsetmişti. Şimdi onun gereğini yerine getirerek yaptıkları ve yapacaklarını tek tek bizlerle paylaştı. Ülkenin genel sıkıntılarından olan işsizliğin, kendilerini de yakından ilgilendirdiğini ve yetişememekten dolayı üzüntülü olduğunu vurguladı. Dört yüz milyon civarında bağladıkları 2020 yılı bütçesiyle Mamak’lılara hizmet edileceğini, seçimlerde taahhüt edilen projeleri gerçekleştirmek için var güçleriyle çalışacaklarını, Büyükşehirle yakın çalışmak için zemin yokladıklarını, amaçlarının Mamak’lıların daha iyi hizmeti Büyükşehirden de almak olduğunu söyledi

 
Etiketler: KUVVETLİ, ADALET,, ADALETLİ, KUVVET,
Yorumlar
Diğer Yazılar
HERKES ÖĞRENSİN
GAZ SANMIŞTIM
DEVE İHTİRASI
YENİ BİR MERKEZ PARTİ ÇALIŞMASI
MAÇ BAŞLIYOR!
PARAYA PARA, GAVURA da GAVUR DEMEYİN
MAHKEMEDE ŞAŞANLAR
YANILMAYIN
ZİMEM DEFTERİ
DEVLET YARDIMI
DEVLET YARDIMI
GELECEK DEVA OLUR MU?
GELECEK DEVA OLUR MU?
ÇIKMAK YOK TÜRKİYE
DARBECİLERE ÖDÜL VERMEYİN
İKTİDARDA KALMA
Elhamdülillah der
DEVEYE SORDUM
YEREL SİYASET ve MANSUR YAVAŞ
İYİ Kİ PETROLÜMÜZ YOK
KİN VE ÖFKENİN ESARETİ
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ
DENGE VE DENETLEME
DÖN BABA DÖNELİM
SİYASETTE BİRŞEYLER OLACAK, AMA NE?
ÖĞRETMEN OLARAK ÇALIŞMAK
TAM DEMOKRASİ TALEBİ
SİYASETTEN UZAK
GÜDÜMLÜ AYDINLAR
KELEBEKLER VADİSİNE
BANA POLİTİKA YAPMA
KİM BUNLAR?
ANKARA DA KİM ÖNDE?
İNSANI YAŞAT Kİ
ADAYIMIZI DESTEKLEYİN
PERŞEMBENİN GELİŞİ
ÖZHASEKİ, YAVAŞ VE MURAT KÖSE
GEZİCİ SARI YELEKLİLER
KAYBEDECEKLER, KAZANACAKLAR
CENDERMELER
MAMAK’DA AK ADAYLAR
PARMAKSIZ DEVLET
ADAYIM
BURNUNUZU SOKMAYIN
KORKAKLAR İKTİDAR OLAMAZLAR
SUDAN SEBEPLER
Kazanmak Zorundayız
SUYU BULANDIRANLAR
GÖREN “GÖZ”, BAKAN “BEYİN”
PATRON ÇILDIRDI: GEL BURAYA
OYLAR RESSAMA
FİLMİN BAŞI
HAKLI OLMA, MUTLU OL
MHP’NİN İYİLERİ
CANLI BOMBALARA DİKKAT
YOLA GETİRİLEN SULTAN FATİH
OLUR OLMAZ ŞEYLER
KRALIN KUZULARI
YOLA GETİRİLEN SULTAN FATİH
SIFIR PROBLEM
KRALIN KUZULARI
DERVİŞİN FİKRİ VE ZİKRİ
ADAY OLURMUSUNUZ?
KÖYÜM ŞIHLI
GÖKÇEK İLE BİR DAHA
BİLETİ KESİLENLER
HALK ASLA PES ETMEZ
BAŞKAN GÖKÇEK’LE YOLA DEVAM
DEVEKUŞU
HAYIRLI FİRAVUN
YİNE MİLLET KAZANDI
KUSURSUZ SAMİMİYET
ESKİ BAŞBAKAN
Acı söyleyen dostlar
SON KONTROL REFERANDUM
Bizden olan yönetici
FIRTINALI BEYİNLER
Kontrolsüz öfke felakettir
KIŞ ZOR GEÇEBİLİR
DEVLETİN BAŞKANLIĞI
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fatih Karagümrük
7
0
0
1
2
3
2
Alanyaspor
7
0
0
1
2
3
3
Galatasaray
7
0
0
1
2
3
4
Antalyaspor
7
0
0
1
2
3
5
Hatayspor
7
0
0
1
2
3
6
BB Erzurumspor
6
0
1
0
2
3
7
Göztepe
5
0
0
2
1
3
8
Fenerbahçe
5
0
0
2
1
3
9
Sivasspor
4
0
1
1
1
3
10
Beşiktaş
4
0
1
1
1
3
11
Trabzonspor
4
0
1
1
1
3
12
Konyaspor
4
0
0
1
1
2
13
Kasımpaşa
3
0
2
0
1
3
14
Kayserispor
3
0
2
0
1
3
15
Gaziantep FK
2
0
1
2
0
3
16
Denizlispor
1
0
2
1
0
3
17
Yeni Malatyaspor
1
0
2
1
0
3
18
Çaykur Rizespor
1
0
2
1
0
3
19
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
20
MKE Ankaragücü
1
0
1
1
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
3
0
0
3
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı