CHP ANKARA İL’İN DELEGASYONU, MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİDİR
CHP Ankara İl Başkan Adayı Ayhan Yalçınkaya, Yeni Ufuk'a konuştu:
541 defa okunmuş - 11 Kasım 2017 - Cumartesi 22:42

 Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Ankara İl Başkanlığı ve ilçeleri ile ilgili kongre sürecine sayılı günler kala, il başkanlığı için adaylığını açıklayan ilk isim, partinin eski Gençlik Kolları Genel Başkanı Ayhan Yalçınkaya oldu. Bir süre önce sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki hesabından yaptığı açıklamada CHP Ankara İl Başkanlığı'na aday olduğunu duyuran Yalçınkaya, "CHP delegasyonuna eğer bir askerlik rütbesi takacaksanız, o askerlik rütbesi Mustafa Kemal'in askerliği rütbesidir." dedi. Yalçınkaya, "Kuşkusuz mevcut yönetim tarafından çok iyi şeyler yapıldı. Çok iyi niyetli insanlar parti bayrağını yukarıda tutmaya çalıştılar. Benim siyasete şöyle bir anlayışım hiç olmadı. 'Onlar kötü yaptı ben iyi yaparım' değil, onlar iyi şeyler R yaptı ama biz çok daha iyi şeyler yapacağız." diye konuştu. Ayhan Yalçınkaya, Kızılay Menekşe-2 Sokak'taki bürosunda yaptığımız röportajda il başkanlığını kazanması halinde çok önemli projeleri hayata geçireceğini ve bu projeler sonucunda CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını mutlaka kazanacağını ifade etti. Yalçınkaya'ya yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

BOŞDURMAZ: Sayın Yalçınkaya, öncelikle mesleğiniz ve siyasi geçmişiniz hakkında bilgi verir misiniz? İl başkanlığına aday olarak bu süreçte nasıl bir yol izliyorsunuz?

YALÇINKAYA: Ben siyaset bilimciyim. Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümü mezunuyum. Hacettepe Üniversitesi'nde siyaset bilimi üzerine yüksek lisans yaptım. O yüzden siyaset bilimi bana daha yakın geliyor. CHP'de de üniversite örgütlenmesinden itibaren başladım. Üniversite yıllarında CHP’nin üniversite konseyinden başlayarak sonra bulunduğum ilçenin gençlik kolu, ardından Ankara gençlik kolu başkanlığı, daha sonra da gençlik kolları genel başkanlığını beş yıl süreyle yaptım. Dört dönem Parti Meclisi Üyeliği yaptım. Biz de siyasette kariyer sorgulaması yaparken tıpkı bir işe başvuru yapar gibi kariyer anlatılıyor. Siyasi partide benim inancım şudur: Kariyer verdiğiniz mücadeledir. Ben bu örgütün tabanından itibaren hem sokak mücadelesinin hem de entelektüel ve akademik mücadelesinin içerisinden gelen birisiyim. Dolayısıyla öz geçmişimi öyle tanımlamak mümkün. Bir tarafımda örgütçü bir yan vardır bir tarafımda da akademik ve ideolojik bir yön vardır. 23 yılımı adadığım kavgamın yoldaşları, Karşı devrimin üssü haline getirilmiş olan Ankara’yı , yeniden Cumhuriyet’in başkenti haline getirmek, 2019 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde, Ankara’nın büyükşehir ve ilçe belediyelerine ,yeniden CHP iddiasını taşımak, CHP kültürü ve terbiyesi içinde, bir yumruk gibi hareket edecek , kişiliğini ve gücünü örgütten alan bir Ankara yönetimi oluşturmak için Ankara İl Başkanlığına adayım. Cumhuriyet’e vurulan zincirleri Ankara’dan kırmaya başlayacağız.

TÜRKİYE, 2019 VİRAJINA DOĞRU GİDİYOR 

BOŞDURMAZ: Ankara İl Başkanlığı için aday oldunuz. Ne tür çalışmalar yapıyorsunuz bu konuda? Kazanacağınızdan emin misiniz?

YALÇINKAYA: Tabanda artık CHP'nin artık örgütten gelen insanların yönetilmesine dönük ciddi bir talep vardı zaten. Dolayısıyla çalışmalarımızı da yaparken CHP örgütü ve delegasyonu ile yüz yüze, bire bir bu işi götürmeye çalışıyorum. Yıllardır CHP'de çok ciddi bir haksızlık devam etmektedir. Deniliyor ki, ‘CHP delegasyonu asker delegasyondur, şunun bunun emir eridir.’ gibi haksız yakıştırmalar, hakaret içeren bir sürü cümle söylenir. Her zaman şuna inandım. CHP delegasyonuna askerlik rütbesi takacaksanız eğer, o askerlik rütbesi Mustafa Kemal'in askerliği rütbesidir. Daha ötesinde olmaz. Bakın, Türkiye'nin ve partinin bu kritik anlarında söz konusu parti ve Türkiye olduğu zaman CHP delegasyonu her zaman kritik kararlar vermiştir. Bakınız İsmet Paşa'ya. ‘Biraz geride dur paşam.’ diyen CHP delegasyonudur. 42 yaşında bir genel başkanın önünü açan CHP delegasyonudur. Ne zaman Türkiye ve parti söz konusu olsa o delegasyon kritik kararlar verir. Biliyorsunuz eski genel başkanımız Sayın Deniz Baykal, bir kaset operasyonu ile uzaklaştırıldığında CHP delegasyonu bir tarihî karar vererek Kemal Kılıçdaroğlu'nu hiçbir boşluk bırakmadan CHP'nin tepesine hemen koyabilmiştir. Dolayısıyla aynı kritik düzlemde olduğumuzu düşünüyorum. Türkiye 2019 virajına doğru gidiyor. Eğer Türkiye'de Cumhuriyet'in temel ilkelerine dönük yok edici iktidar uygulamaları devam ederse, 2019 virajında arabayı deviririz ve o arabayı bir daha da toplamak zor olur. Biz uzun zamandan beri şunu görmezden geliyoruz. Türkiye'de özellikle hain 15 Temmuz Darbe Girişimi'nden sonra müthiş bir atmosfer oluştu ve bunu görmezden gelemeyiz.

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE BEN DE VARDIM

BOŞDURMAZ: Nasıl bir atmosfer oluştu?

YALÇINKAYA: O da şudur: Bir ülkenin temel değerleri ile kuruluş değerleri ile oynadığınız zaman o ülkenin dengesini bozarsınız. Altı Ok, bu ülkenin kuruluş değerleridir. Ne zamanki iktidar milliyetçilik gibi, devletçilik gibi, halkçılık gibi Türkiye'yi Türkiye yapan ana taşıyıcı kolonlara balyozu indirmeye başladı, Türkiye'nin dengesini bozdu. İşte bu bozulan denge bir darbe dinamiğini işletti. O darbe mekaniğinden sonra birden bire toplumda kendiliğinden bir yükseliş başladı. Neydi o? Yeniden o Cumhuriyet değerlerine dönmek ve o kolonları yeniden inşa etmek. Bu yükselen bir ivme ile devam etti. Referandumda biz bunu gördük. Referandumda Cumhuriyetçi değerlerin ne kadar çok bu toplumda var olduğunu gördük. Adalet yürüyüşünde bunu gördük. Sayın genel başkanımın ‘Bu kadar kalabalık beklemiyordum.’ dediği noktada milyonlarca insan yürüdü ve ben de o yürüyüşte vardım. Yüzbinlerce insanla birlikte yürüdüm. O insanların attığı slogan Mustafa Kemal'in Askerleriyiz sloganı idi. Bunu unutmayalım. Yeniden Cumhuriyet değerlerine doğru bir yöneliş var. O ne hâle soktu Türkiye'yi biliyor musunuz? Recep Tayyip Erdoğan dâhi, siyasal İslam iddiasının en başarılı belediye başkanı olan bir devrim başkentini bir karşı devrim başkenti hâline çeviren Melih Gökçek'i görevden almak zorunda kaldı. Dolayısıyla bunu sadece bir iç çatışma olarak yorumlamak mümkün değil Melih Gökçek'in görevden alınmasını. Öylesine çok yükseldi ki o Cumhuriyetçi ve Atatürkçü değerler, toplumda artık siyasal İslamcı bir iddianın Ankara Belediye Başkanlığı koltuğunda barınması mümkün değildi. Aday değiştiriyor ve aday değiştirmeye çalışıyor. Niçin Erzurum ve Gümüşhane'yi almıyor da İstanbul, Ankara, Bursa ve Balıkesir gibi illerin belediye başkanlarını değiştiriyor? Çünkü tüm metropol kentlerde bu uyanış artık başlamıştır. Bu başlayan uyanışın önünde Cumhurbaşkanı'nın durması mümkün değildir. Bundan sonra yeni bir Türkiye, ayakları yere basan bir Cumhuriyet Türkiye’si olacaktır. Bunu önümüzdeki dönemde göreceksiniz. CHP'nin adayları zaten Altı Ok’a sahip adaylar olacaktır. Toplumda yükselen bu cumhuriyetçi dalgadan CHP delegasyonunu etkilenmemesi mümkün değildir. CHP delegasyonu da toplumda yükselen bu dalgadan etkileniyor ve yeniden Cumhuriyet'in inşası konusunda ortak bir söylem birliği içine girdiler. Bizi de aday olarak çıkaran bu söylem birliğidir.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİ ALACAĞIMIZ İÇİN ADAY OLDUM

BOŞDURMAZ: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın bu yıl çok farklı ve muhteşem bir şekilde kutlanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

YALÇINKAYA: Bakın her yıl nasıl kutlandığını hatırlıyoruz. Bu sene yandaş gazete manşetlerinin değişmesi dahi çok manidar. Geçen yılkı manşetlere göre bu yıl çok farklı atıldı. Özellikle Recep Tayyip Erdoğan'ın Anıt Kabir özel Defteri'ne Mustafa Kemal Atatürk ifadesini yazması dahi çok manidar. Bunlar tesadüf filan değil. Toplumdaki Atatürkçülük ve Cumhuriyetçilik yükselişini görüyor. Bu yükselişin önünde duramayacağını bildiği için bunu kendi yoluna doğru yönlendirmeye çalışıyor. Ama bu olmayacak. Çünkü bu topraklarda Mustafa Kemal'ler yenilmez VE yenilmeyecek de. Ve bir çözülme sürecine girdi AKP. Bu bir çözülmedir başka bir izahı yoktur. Metal yorgunlukla bu izah edilemez. Peki bunun karşısında ne olacak? Cumhuriyetçi iddianın sahibi olan parti iktidar olacak. Nedir o parti? O parti CHP'dir. Bizim delegasyonun da bundan etkilenmemesi mümkün değildir. Önümüzdeki dönemde de özellikle kent belediyeleri ve Ankara'da Büyükşehir Belediyesini alacağına olan inancı bizim tabanda çok yükselmiştir. Alacak, kazanacak ama hangi kadro? Şimdi o kadroyu kuruyor CHP il örgütü. O kadro da biliyorlar örgütlenmenin içinden zorunlu bir kadro olması gerektiğini biliyorlar. Bu sebeple o talebin adayı oldum.

ANKARA’NIN TÜM İLÇE VE KÖYLERİNDE ÖRGÜTLENME YAPACAĞIZ

BOŞDURMAZ: Ankara il örgütünün geçmişten beri çalışmalarını değerlendirirsek ne söylersiniz? Siz Ankara İl Başkanı olursanız eğer nasıl bir çalışma yolu izleyeceksiniz?

YALÇINKAYA: Kuşkusuz bu yönetim tarafından yi çalışmalar yapıldı. Bizden önceki süreçte bir takım güzel çalışmalar yapıldı. Çok iyi niyetli insanlar parti bayrağını yukarıda tutmaya çalıştılar. Benim siyasete şöyle bir anlayışım olmadı. ‘Onlar kötü yaptı ben iyi yaparım’ değil, ‘onlar iyi yaptı biz çok daha iyisini yaparız’ iddiasına sahibiz. Bu örgütlenme felsefesi ile ilgili bir sorun. Örgütlenme CHP'nin üye sayısını artırmak değildir. Örgütlenme dışarı da daha çok CHP'li yaratmak demek değildir... Örgütlenme dezavantajlı grupların bir araya gelerek kendi gruplarını ve çıkarlarını daha güçlü bir sesle egemen odaklara ve bloklara karşı sesini yükseltmesini sağlayabilmektir. Yani bir işçi sendikasının bir araya gelmesi ve sendika gücüyle birlikte sesini yükseltmesinin dünyada yarattığı değişimi hepimiz izledik. Türkiye'de yarattığı değişimleri bir dönem hepimiz izledik. İnsanların bir araya gelerek tekilden daha güçlü olabileceklerini gösterdi o davranış. Dolayısıyla bizim yapacağımız örgütlenme Ankara'nın köylerine kadar özellikle çeper ilçelerinde eskiden dış ilçe denilen ama büyükşehir yasası ile her biri bir metropol ilçe haline gelmiş olan dışarıdaki çeper ilçelerde güçlü bir örgütlenme içine gireceğiz. Köyleri örgütleyeceğiz. Köylerdeki ekonomik hayata dair ciddi örgütlenme modelleri kooperatifler ve dernekler gibi. Kafamızdan geçen modeller bunlar. O köylerde işin kültürel boyutunu değiştirmekle ilgili tiyatrolar, çeşitli kurslar, vs. bunlar denenecek. Örgütlenmekteki ana hedef insanların özgürleşme ve çağdaşlaşmasıdır. Özgürleşme ve çağdaşlaşmayı eğer siz dışarıdaki insanlara verebilirseniz bu size oy olarak zaten döner. Bir siyasi parti seçimlerden galip çıkmaz. Seçimlere galip girer. Siz öylesine büyük bir toplumsal dönüşüm yaratırsınız ki o toplumsal dönüşüm sizin iddianızla örtüştüğü noktada siz iktidar olursunuz. Ana Vatan ve Doğru Yol partileri gibi merkez sağda olup temelde Cumhuriyet değerleri ile kavgası olmadığı halde oy kaygısı ile İslamiyet’i siyasetin bir parçası haline getirdiklerine zaman zaman hepimiz şahit olduk. Bu neye sebep oldu? Bu toplumda temelde siyasal İslam felsefesinin yükselmesine sebep oldu. O siyasal İslam felsefesi kendi partisini arıyordu ve bir gün AKP kurulduğunda oy olarak aldı onu. Oysa bugün başka bir gerçek var. Cumhuriyetçi bir dalga yükseliyor. Biz bunu eğer doğru örgütleyebilirsek o kendi partisine oy olarak dönecektir. Oy istemesine gerek kalmayacak ve oy gelecektir.

GÜÇ YOZLAŞTIRIR AMA MUTLAK GÜÇ MUTLAK YOZLAŞTIRIR

BOŞDURMAZ: Ankara yerelinde sivil toplum örgütlerinde CHP yok denecek kadar az, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? İl başkanı olduğunuzda sivil toplum örgütleri ile nasıl bir iletişiminiz olacak?

YALÇINKAYA: Şu andaki meslek ve esnaf odaları 1970'li yılların CHP'nin örgütlemiş olduğu derneklerdi. Bunlar daha sonra odalaştılar. Çağdaş demokrasilerde bunlara şöyle bakılabilir: Meslek odasının seçimi meslek odasına ve meslek erbaplarına bırakılsın. Demokratik kitle örgütlerinde önümüzdeki dönemde o örgütleri ele geçirmeye dönük bir çabamız olmayacak. O örgütlerde ciddi bir program etrafında büyük çalışmalar yapmak asıl derdimiz bu. Mimarlar Odası ile Ankara'nın kent mimarisi üzerine projeler üretmek istiyoruz. Diğer odalarla da aynı konuda ortak çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Oda seçimleri ile yakından ilgileniyoruz. Tüm sivil toplum örgütlerinde ille de bir CHP'li kadronun oraya gelmesi değil, o odanın hak ve hukukunu iktidara teslim etmeden, ciro etmeden o odaları yönetecek liyakat sahibi yöneticilerin gelmesi için elimizden gelen bütün gayreti yapacağız. Buradaki asıl mesele liyakattır. Çünkü öylesine bir mutlak güç arayışı oldu ki bir siyasi parti bir federasyon ve bir oda benim diyemez. Ama bugünün iktidar partisi açıktan orayı istiyorum diye bir mutlak güç ve arayışı oldu. Güç yozlaştırır ama mutlak güç mutlak yozlaştırır. Son tahlilde geldiğimiz noktada mutlak bir yozlaşma içine girdik. Demokratik kitle örgütlerinin seçimlerinde destekleyeceğimiz adaylar mutlaka olacaktı. Ama bu adaylar CHP'li olma saiki ile değil bu adaylar o odanın üyelerinin demokratik kitle örgütünün hak ve hukukunu doğru savunacak bir aday olduğu sürece desteklenecektir.

İL BAŞKANI OLURSAM ANKARA’DA HİÇBİR ALAN BOŞ BIRAKILMAYACAK

BOŞDURMAZ: İl başkanlığı seçimini kazandıktan sonra öncelikleriniz ne olacak?

YALÇINKAYA: Bir kere partinin iç işleyişine dönük olarak bir takım düzenlemelere gideceğiz. Örneğin tüzüğümüzde belirtilen üç ayda bir danışma kurulu toplantısı yapılır deniliyor. Bu pek uygulanmaz. Bir kere bu uygulanacak. CHP'nin meclis grubu ile periyodik toplantıları vardı. Bu yapılacak. Milletvekilleri ile periyodik toplantılar yapılacak. Belediye başkanları ile süreli toplantılarımız vardı bunlar yapılacak. Asıl başka bir şey daha yapacağız. Dışarıdaki örgütlenme. Burası bir üniversite kenti. Gençlik örgütlenmesi yeniden hız kazanacak. Üniversitelerin yaşam alanlarında, kantinlerinde Atatürkçü, sosyal demokrat gençlerin bir arayla gelmesi sağlanacak ve buralarda bir örgütlenme faaliyeti yapılacak. Boş alan bırakılmayacak. Hiçbir alan boş bırakılmayacak.

BOŞDURMAZ: CHP'nin büyükşehir belediyesindeki çalışmalarını takip ediyor musunuz veya yeterli buluyor musunuz?

YALÇINKAYA: Bildiğimiz kadarıyla ediyoruz. Burada asıl olanın kurumsal yapının olduğunu düşünüyorum. CHP'nin kurumsal yapıları var. Başkanı Ankara İl Başkanıdır. Burada CHP meclis üyelerinin içerideki çalışmalarla ilgili il başkanlığına bilgi vermesi gerekir. Bunu sağlamak gerekir ama bu ne kadar sağlanır bilmiyorum şu anda. Eğer biz kazanırsak bundan sonraki süreçte belediyede olan her konu ile ilgili CHP il başkanı grubuna başkanlık edecek.  

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...
istanbul escort porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort halkalı escort istanbul escort escort istanbul istanbul escort