Öğretmenlere mangala eğitimi
715 defa okunmuş - 02 Mart 2017 - Perşembe 11:01

Keçiören Belediyesi'ne bağlı Çocuk Danışma Merkezi (ÇODAM), Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocuklar Derneği, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Antares AVM işbirliği ile bu yıl 4.'sü düzenlenecek Mangala Turnuvası öncesinde öğretmenlere “mangala eğitimi” verdi.

 

Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullardan yaklaşık 50 öğretmenin katıldığı mangala eğitiminde keyifli anlar yaşanırken, eğitime katılan öğretmenler mangala oyununun kurallarına ve düzenlenecek turnuvaya dair de ayrıntılı bilgi edindi. Oyunu kısa sürede öğrenen öğretmenler kendi aralarında mini bir turnuva düzenlemeyi de ihmal etmediler.

 

Hunlar ve Göktürkler’den günümüze kadar gelen ve 4 bin yıllık geçmişi olan Türk strateji ve zeka oyunu mangala, dünyanın farklı ülkelerinde farklı şekillerde oynanıyor.  Türk mangalasını diğer mangala türlerinden ayıran en belirgin farkın başında çiftçi oyunu değil savaş oyunu olarak oynanması geliyor.

 

Düzenlenecek turnuva öncesinde Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak; "Atalarımızın oynadığı ve unutulmaya yüz tutmuş oyunları gün yüzüne çıkarmak, unutulmamasını sağlamak ve yeni nesillere tanıtmak ve öğretmek amacıyla bu turnuvaları düzenliyoruz." ifadelerini kullandı.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...