Meslek lisesi öğrencileri hem üretecek hem kazanacak
647 defa okunmuş - 10 Şubat 2017 - Cuma 08:20

Meslek liselerinde öğrencilerin üretim yapıp satmalarının önünü açacak yeni uygulamayla öğrenciler ayda 1000 TL kazanacak. Yarıyıl tatilinde ve yazın çalışan öğrenciler de gelirlerini artıracak. Uygulamaya destek veren ve ahiliğin temellerine bu şekilde günümüze yansıması gerektiğini belirten ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikkuş, maddi sıkıntılar nedeniyle çalışmak zorunda kalan öğrencilerin bu uygulama ile okulalrından geri kalmadan çalışacaklarını ve nitelikli elemanlar olarak yetişeceklerini kaydetti.

 

YARIYIL TATİLİNDE İŞ

 

ESDER Genel Başkanı, öğrencilerin hafta içi günlerde 3 saat, cumartesi ise en fazla 8 saat çalışmalarına yarıyıl ve yaz tatillerinin de eklenmesiyle öğrencilerin çalışırken aynı zamanda staj mahiyetinde eğitim aldıklarını belirtti.

 

Öğrencilere ürettiğini satma imkвnı verilen özel meslek liseleri ise biyomedikal, elektrikelektronik, endüstriyel otomasyon, gıda, hayvan yetiştiriciliği, kimya, makine, matbaa, metal, mobilya, motorlu araçlar, tarım, tekstil, tesisat ve yenilenebilir enerji, bilişim, gemi yapımı, inşaat, kuyumculuk, metalurji, plastik, raylı sistemler, seramik cam, tarım ve uçak bakım alanlarında üretim gerçekleştirecek.

"Sektörlerden gelen taleplerle, kamunun ihtiyaçlarını harmanlayarak ihtiyaç olan alan ve dalların belirlenmesi ile üretilen malların satışından elde edilecek gelirin eğitim, öğretim ve yönetim hizmetlerinde kullanılması uygulamanın olumlu sonuçlarındandır.” diyen Mahmut Çelikkuş bu uygulamanın öğrencilere, ailelerine ve ülkemize olumlu katkılarının kısa sürede görüleceğini belirtti.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...