Haber Detayı
14 Haziran 2018 - Perşembe 15:14 Bu haber 490 kez okundu
 
MUSTAFA TORUNTAY: CUMHUR İTTİFAKI’NIN ADAYI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN İLK TURDA SEÇİMİ KAZANIR
Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, "İnşallah seçimler ülkemizin daha da iyi yönetilmesine vesile olur.” dileğinde bulundu. Toruntay, taşeron işçilerin kadroya alınmalarıyla ilgili süreci değerlendirirken, "Taşeron meselesiyle alakalı çözüme kavuşan konular oldu ama bu işin bir ayağı eksik. Bize göre bu konuda daha yapılması gereken işler var." dedi.
Siyaset Haberi


MUSTAFA BOŞDURMAZ

YENİ UFUK - Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, 24 Haziran’daki Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimiyle ilgili değerlendirmelerde bulunurken, "Cumhur İttifakı’nın adayı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ilk turda seçimi kazanır. Durum onu gösteriyor." dedi.

Toruntay, "İnşallah seçimler ülkemizin daha da iyi yönetilmesine vesile olur.” dileğinde bulundu.

Genel Başkan Mustafa Toruntay, Ramazan Bayramı'na iki gün kala Ankara basınıyla iftarda bir araya geldi. Genel Merkez Yemek Salonu’nda gerçekleştirilen yemek daveti sonrası Toruntay, gerek siyasi gündem gerekse çalışma hayatı ile ilgili konular hakkında değerlendirmelerde bulundu ve sonra da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yemek programına Genel Başkan Yardımcısı Murat Şimşek de katıldı.

Toruntay, davetlileri selamlayarak yaptığı kısa konuşmada, basın mensuplarına katılımlarından dolayı teşekkür etti ve duyduğu memnuniyeti dile getirdi..

Konuşmasında, kadroya alınan taşeron işçilerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Taruntay, şunları söyledi:

"Taşeron meselesiyle alakalı çözüme kavuşan konular oldu ama bu işin bir ayağı eksik. Bize göre bu konuda daha da yapılması gereken işler var. Bilindiği üzere 85 bin işçi kardeşimiz kadro alamadı, bu mağduriyetlerin bir an önce giderilmesi gerekli. Kiralık araç şoförü olarak çalışan emekçilerimizde de aynı sıkıntı var. İnşallah hükûmet yetkililerimiz yakın zamanda bu konuyu da çözüme kavuşturur. Toplu iş sözleşme yapma ve çalışanların haklarını ileri taşıma noktasında 900 bin işinin şimdilik ciddi bir hakkı görülmüyor. Yüksek Hakem Kurulu’ndan çıkan şartlara göre hareket edilecek. Bence bu sıkıntılı bir süreç. Umuyoruz yeni oluşacak Meclis, bununla ilgili bir çerçeve anlaşması çıkartıp, serbest toplu pazarlık sistemi içerisinde kadroya geçen bu arkadaşlarımızın da diğer sendikalılar gibi haklarını almasını sağlar. Çalışanların iş barışını sağlayacak ve haklarını ileriye taşıyacak her yaklaşımı değerli buluyoruz. Bu konuda atılacak her adımı sonuna kadar destekleriz."

Toruntay kadro kapsamı dışında kalan işçilere yönelik açıklamalarında "Bu mağduriyetin de bin an evvel giderilmesini istiyoruz. İnşallah hükûmet yetkililerimiz bu sorunu da çözecektir." görüşüne yer verdi.

SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN İLK TURDA SEÇİMİ ALIR

Genel Başkan Mustafa Toruntay, gazetecilerin sorularını yanıtlayarak sohbet etti.

Sendikacılar olarak çalışma hayatının içerisinde bulunduklarını, gazetecilerle daima dost olduklarını ve dostluklarını daha da geliştirmek istediklerini kaydeden Toruntay, "Bir Ramazan sofrasında da sizleri ağırlamaktan son derece onur ve gurur duydum. Gündem belli, gündem seçim. Ülkemizde yeni bir sisteme geçişle ilgili seçimler yapılacak. Cumhurbaşkanlığı ile ilgili ayrı seçim yapılacak, parlamento ile ilgili ayrı bir seçim yapılacak. Bu seçimlerden sonra başbakan olmayacak. Bakanlıkların birleşmesi söz konusu. Yeni sistemle ilgili herkesin kendisine göre beklentileri var. İnşallah hayırlısı olur. Hepimiz kardeşiz ve aynı ülkede yaşıyoruz. Bu seçim de bundan sonra ülkemizin daha yönetilmesine vesile olur İnşallah." dedi.

Toruntay, kendisine yöneltilen sorulara şu yanıtları verdi:

Bu seçimlerde size göre ilk turda sonuca varılır mı? Eğer varılırsa sizce kim kazanır?

Ülkemiz çok seçimler atlattı. Son yıllarda da hemen her yıl bir veya iki seçim yapıyoruz. Görünen o ki Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turda biter ve parlamentoda da ilk turda kurulur. Ama siyasi partiler ne kadar milletvekili çıkarır onu ben bilemem. Ortada ittifaklar var. İttifakların olduğu bir seçimde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ilk turda seçilir öyle görünüyor. Siz gazeteciler de gelişmeleri yakından takip ediyorsunuz ve Sayın Cumhurbaşkanımızın seçileceğini siz de görüyorsunuz. Önemli olan kalan şu son günlerde daha huzurlu ve ülkemizin birlik ve beraberliğine yönelik seçim çalışması olur. Cumhurbaşkanımızın seçileceğine inanıyoruz ve daha doğrusu öyle görünüyor. Partilerin milletvekili dağılımına gelince o konuda bir öngörüde bulunamayacağım.

TAŞERON İÇŞİÇİLERLE İLGİLİ DAHA YAPILMASI GEREKEN İŞLER VAR

Yeni kurulacak olan sistemde sendikal anlamda beklentileriniz var mı? Sendikacılıkta şu anda yaşanan en büyük eksik nedir sizce?

Sendikalar olsun, ticaret yapanlar olsun herkesin çalışma hayatı ile ilgili çeşitli beklentileri var. Mesela taşeron meselesi. Taşeron meselesiyle alakalı çözüme kavuşan konular oldu ama bu işin bir ayağı eksik. Bize göre bu konuda daha yapılması gereken işler var. Şimdi taşeronda çalışan kardeşlerimiz ama kamuda ama özel sektörde çalışmaya devam ediyorlar. Toplu sözleşme yapma sendikal haklar manasında. Toplu sözleşme yapma ve çalışanların haklarını ileri taşıma noktasında 900 bin işçinin şimdilik ciddi bir hakkı görülmüyor. Yüksek Hakem Kurulu'ndan çıkan şartlara göre hareket edilecek. Bence bu sıkıntılı bir süreç. Umuyoruz yeni oluşacak Meclis, bununla ilgili bir çerçeve anlaşması çıkartıp, serbest toplu pazarlık sistemi içerisinde kadroya geçen bu arkadaşlarımızın da toplu pazarlık sistemi içerisindeki diğer sendikalılar gibi haklarını almasını sağlar."

TOPLUM OLARAK ARTIK BUSEÇİM YORGUNLUGUNDAN KURTULMALIYIZ

Bu hususla ilgili partilerin seçim beyannamelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Her partinin kendisine göre bir seçim beyannamesi var. Bu süreçte seçim dönemi bittikten sonraki ne kadarını gerçekleştirirler ne kadarını yapamazlar göreceğiz. Ama ülkemizde son yıllarda çeşitli düzenlemeler oluyor. Bireysel hakların korunması ile ilgili mücadeleler veriliyor. Bu konuda birçok boşluk var. Umarız onlarda giderilir. İnşallah ülkemizin içinde bulunduğu durumdan bir an çıkarız. Artık bu seçim yorgunluğundan kurtuluruz. Önümüzdeki seçimle birlikte hem yeni bir sistem, hem yeni bir parlamento halkımızın ve çalışanlarımızın beklentilerine, taleplerine en iyi şekilde cevap verir İnşallah. Göreceğiz bakalım ne olacak.

YENİ DÖNEMDE PARLAMENTODA SENDİKACI ÜÇ BEŞ KİŞİ ANCAK OLACAK

Siyasi partilerin yeni sistemde vekilleri belli. Şu vekil girse parlamentoya sendikacılık açısından daha iyi olur dediğiniz isimler var mı?

Siyasi partilerin şu anda milletvekili sıralamaları belli. Genel olarak baktığımızda sendikacılıktan gelen çok fazla arkadaşımız yok. Geçmiş dönemlerde sekiz veya on arkadaşımız oluyordu ama bu dönemde bütün partilerin listelerine baktığımızda üç - beş kişiyi geçmiyor toplamda. Geçmiş dönemde taleplerimizi sendikalar olarak hükümetlere nasıl ilettiysek bundan sonra da aynı şekilde iletmeye devam edeceğiz. Hak ve menfaatlerimiz ne ise o doğrultuda mücadelemizi vermeye devam edeceğiz İnşallah.

YENİ SİSTEMDE BAKANLIK SAYISININ 20’YE İNDİRİLECEĞİ SÖYLENİYOR

Yeni kurulacak olan parlamentoda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı varlığını koruyacak mı yoksa herhangi bir parçalanma söz konusu olacak mı?

Yeni parlamentoda daha doğrusu yeni sistemde bakanlıkların birleştirilmesine yönelik bazı söylemler var. Çalışma Bakanlığının da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birleştirileceği, toplam bakanlık sayısının da 20'nin altında bir sayıya düşüleceği ifade ediliyor. Ama başka hangi bakanlıkların birleştirileceğini hep birlikte göreceğiz İnşallah.

Döviz konusunda son günlerde bir dalgalanma yaşandı. Bu konudaki değerlendirmelerinizi öğrenebilir miyiz?

Döviz konusunda son haftalarda yaşanan bu dalgalanmaların seçim sonrasına kadar devam edeceği kanaatindeyim. Bu dalgalanma seçimden sonra normale döner diye düşünüyorum.

HAK VE MENFAATLERİMİZ İÇİN YENİ DÖNEMDE DE MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

Son 38 yılda askeri darbeler dâhil eski yönetim sisteminde çalışma hayatında sendikaların aleyhine sonuçlar yaşandı. Sendikalı sayısı son 38 yılda yarı yarıya azaldı. Dolayısıyla yeni yönetim sistemi bunu tersine çevirebilir mi?

Hangi yönetim sistemi ile bugüne kadar geldiysek özellikle askeri darbelerden sonra sendikalar büyük sorun yaşadı. Yani örgütlenmelere karşı birçok engeller oluşturuldu. Zaman zaman sendikalar olarak bir araya gelip bu engelleri aşmasını bildik ama önümüzdeki süreçte de bir takım sıkıntıların olacağı görülüyor. Biz mücadele vermeye devam edeceğiz. Yoksa hiç kimse kendiliğinden bir şey vermiyor çalışanlarımıza. Biz sendikacılar olarak daha çok konuşmalı ve daha çok çalışmalıyız. Hak ve taleplerimizi ilgililere, özelikle de parlamentoya daha çok yansıtmalıyız.

SEÇİMDEN SONRA 90 BİN TAŞERON İŞÇİSİNE DE KADRO VERİLECEĞİNİ UMUYORUM

Kamuda kadroya alınmayan işçiler vardı onlarla ilgili yeni gelişmeler var mı?

Kamuda ve değişik kuruluşlarda çalışan 80-90 bin civarında taşeron çalışanın kadroya alınmadı. Onlarla ilgili olarak yaptığımız görüşmelerde Nisan ayını görelim ondan sonra bakalım denilmişti. Bununla ilgili bir çalışmanın olmadığı ortaya çıktı. Son bir hafta içinde bir takım çalışmalar görülüyor ama ben pek de emin değilim böyle bir şey olacağından. Ama bir umut İnşallah o arkadaşlarımızın

sorunları da bir an önce giderilir. Çalışma hayatı içinde 900 bin kişiye kadro verilip 80 bin kişiye verilmemesi çok da âdil olmadı. Seçim sonrasında kadro verileceğini ümit ediyorum bu arkadaşlara.

Minübüslerde engelli rampalarının oluşturulmasına yönelik çalışmalar var. Bu konu ile ilgili bir değerlendirme yapar mısınız?

Toplum içinde engelli vatandaşlarımıza çeşitli kolaylıkların sağlanması gerekiyor. Belediye otobüslerinde bu sorun çözüldü. Büyükşehir Belediyemizin, özel halk otobüsleri ve minübüslere de bu tür zorunluluklar getireceğini düşünüyorum.

İŞSİZLİĞİN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK YENİ DÖNEMDE İYİ ŞEYLERİN OLACAĞINI İNANIYORUM

Bir sendika başkanı olarak iktidarın işsizlik sorununun çözümüne yönelik politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu konudaki tespit ve önerilerinizi öğrenebilir miyiz?

Ülkemizde bir işsizlik sorunu var mı, elbette var. Dünyanın tüm ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de iktidarlar özellikle bu hükümet döneminde bu sorunu azaltmaya yönelik gayretler göstermektedir. Geldiğimiz noktada yeni parlamento ve yeni sistemle birlikte İnşallah buna daha sağlıklı çözümler bulunur. Dünyanın bütün ülkelerinde işsizlik var bizde de var. Önemli olan bizim ülkemizdeki yaşananlar. Önümüzdeki dönemde hem işsizlik hem de başka büyük sorunlarımızdan İnşallah kurtuluruz. Önümüz açık daha iyi şeylerin olacağına inanıyorum.

Kaynak: Editör: Burak Özkuyumcu
 
Etiketler: MUSTAFA, TORUNTAY:, CUMHUR, İTTİFAKI’NIN, ADAYI, SAYIN, RECEP, TAYYİP, ERDOĞAN, İLK, TURDA, SEÇİMİ, KAZANIR,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
60
0
3
9
17
29
2
Trabzonspor
58
0
3
10
16
29
3
Sivasspor
53
0
6
8
15
29
4
Galatasaray
52
0
5
10
14
29
5
Beşiktaş
50
0
9
5
15
29
6
Fenerbahçe
46
0
9
7
13
29
7
Alanyaspor
45
0
8
9
12
29
8
Göztepe
38
0
11
8
10
29
9
Antalyaspor
37
0
10
10
9
29
10
Kasımpaşa
35
0
14
5
10
29
11
Gaziantep FK
35
0
10
11
8
29
12
Denizlispor
32
0
13
8
8
29
13
Gençlerbirliği
31
0
14
7
8
29
14
Çaykur Rizespor
29
0
16
5
8
29
15
Yeni Malatyaspor
28
0
15
7
7
29
16
Kayserispor
28
0
15
7
7
29
17
Konyaspor
27
0
12
12
5
29
18
MKE Ankaragücü
25
0
14
10
5
29
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı